DÜNYA HOCALI KATLİAMINA KAYITSIZ KALAMAZ!

         DÜNYA HOCALI KATLİAMINA KAYITSIZ KALAMAZ!

 

Her 26 Şubat günü derin bir hüzün kaplar içimi..

Bazen buz gibi olurum, dağ başında karlı bir kış günü çıplak ayakla dolaşmak zorunda kalmış gibi..

Bazen kan ter içinde kalırım, dört bir yandan ağır bir silahlarla bombardıman altında kalmış savaş mağdurları gibi ..

Bundan 21 yıl önce bir 26 Şubat günü, tüm dünyanın gözleri önünde Hocalı’da şimdi acıklı bir film senaryosu gibi anlatılan vahşi bir hadise yaşandı. Bu sebeple 26 Şubat’larda hüzünleniriz, yüreğimiz yanar?

Tam 21 yıl önce 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece yarısı Hocalı’da binlerce masum insan insafsızca bir saldırıya maruz kaldılar; silahsız, savunmasız, yapayalnız… Hocalı topyekün bir saldırıya uğradı,  613 kişi katledildi; çocuk, kadın, yaşlı demeden.. 475 kişi kaçırıldı, 150 kişi kayboldu. Canını kurtarmak için Agdam’ın karlı tepelerine kaçabilenlerin bir kısmı soğuktan öldü, bir kısmının ayakları soğuktan dondu. Canını kurtarabilen insanlar yerlerini, yurtlarını terk etmek durumunda kaldılar. Şu anda Hocalıdan kaçarak canını kurtarabilenler de dahil 1 milyondan daha fazla insan yerleriyle, yurtlarıyla ve en önemlisi hatıralarıyla buluşmak istiyor.

Hocalı, katliamın yaşandığı yıllarda 11.350 kişinin yaşadığı bir şehirdi ama Dağlık Karabağ’da Ağdam ile Hankendi arasında çok stratejik bir konuma sahipti. Karabağ’ın tek havaalanı Hocalı’daydı. Dolayısıyla Hocalı’ya saldırı oldukça anlamlıydı.

Karabağ o tarihlerde henüz işgal edilmemişti ama belki Karabağ’ın işgali Hocalı’dan geçiyordu. Bunu sağlamak isteyenler belli ki Hocalı’daki masumlardan öldürebildiklerini öldürmek, öldüremediklerini de kaçırtmak istiyorlardı.

Yirminci Yüzyılın başında Anadolu’da katledildiklerini iddia eden Ermenilerin bu iddialarını tarihçiler reddediyor ama 20. yüzyılın sonunda Hocalı’da yaşanan katliamı gizlemek, saklamak mümkün değildi. Her şey ortada idi, çünkü katliam bütün boyutlarıyla videoya çekilmiş, fotoğraflarla kaydedilmişti bir gazeteci tarafından.. Hocalı dört bir yandan ablukadaydı ama gazeteci bu görüntüleri almayı ve dünyaya duyurmayı başarmıştı.

Bu görüntüleri izledim, daha doğrusu izlemeye çalıştım. Yaklaşık 30 yıllık doktorum, meslek icabı yaralanmış, vücudu parçalanmış, yüzü gözü kan revan içinde kalmış pek çok insan gördüm. Doktorlar bu nevi hadiselere karşı dayanıklıdır. Ben de dayanıklı sayılırım, daha doğrusu öyle olduğumu zannederdim. Ta ki Hocalı’da katledilen insan görüntülerini görünceye kadar.. Karnı yarılmış hamile kadınlar, gözü oyulmuş çocuklar, kafatası derisi soyulmuş  insanlar…. İnsanların bu görüntülerini görünce bir süre sonra gözümü görüntülerden başka bir yöne kaydırmak zorunda kaldığımı fark ettim. Çünkü seyrettiğim görüntüler meslek hayatımda gördüklerimden daha feci idi.

Hocalı’da her şey ortada… Failler belli, çünkü kendi itirafları var.  Yapanlar cezalandırılmamış, tam tersine ödüllendirilmiş. Her şey dünyanın gözü önünde cereyan etmiş ama sesini çıkarması gereken ülkelerin çoğu görüyor fakat görmemezliği tercih ediyor.

Hocalı’da hayatını kaybedenler Azerbaycanlı Türk idi.  Ama sadece Türk dünyasının ve Türklerin problemi değildir.

Hocalı’da hayatını kaybedenler Müslümandı ama sadece  İslam dünyasını ilgilendiren bir problem de değildir.

Hocalı’da hayatını kaybedenler insandı. Dolayısıyla tüm insanlığı ilgilendiren bir problemdir.

İnsanlık yeni bir Hocalı katliamı ile karşılaşmak istemiyor ise bu katliamı görmek, ortadaki failleri bulmak, bu vahşi katliamın faillerine gereken tepkiyi ve cezayı vermek durumundadır.  Aksi taktirde Hocalı sadece 20. Yüzyılın en kanlı katliamı olarak kalmayacak, aynı zamanda insanlığın en utanç verici hadisesi olarak anılmaya devam edecektir.      

Necdet Ünüvar

AKPARTİ Adana Milletvekili

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s